Prečo sa odporúča lepenie podlahových krytín?
Kedysi bol hit mať takzvanú plávajúcu podlahu. Taká, ktorá akoby vám doslova plávala pod nohami. Takto položená, s podkladom nespojená podlaha často a po veľmi krátkej dobe vykazuje optické a funkčné chyby.
Mnohým problémom sa vyhneme lepením podlahových krytín k povrchu tak,
aby podlaha tvorila súvislú a pevnú vrstvu, ktorá nám pod nohami jednoducho „nepláva“.
Lepidlá sú pri procese pokladania podlahy kľúčovou zložkou.
Aké výhody a vlastnosti majú podlahové lepidlá v súčasnosti?
Ako sa líšia od tých v minulosti a aké sú trendy v týchto materiáloch?
Na otázky odpovedal produktový manažér spoločnosti MUREXIN, Ing. Martin Záborský.
Prečo je dôležité lepiť podlahy?
Pri niektorých typoch podláh sa bez lepenia nezaobídeme. Parkety sú štandardne lepené, pretože sú zložené z menších dielov, ktoré musia byť pevne prichytené o povrch. Otázka, prečo je vhodné podlahy lepiť je na mieste aj pri iných typoch podláh, aj v tom prípade, že ide o akési „skladačky“ so systémom uchytenia jednotlivých dielcov k sebe. Aj pri takýchto podlahách sa odporúča lepenie k povrchu a to hneď z niekoľkých dôvodov. Pevne prilepená podlaha nemá tendenciu vytvárať deformácie, pretože je pevne spojená s povrchom. Jednotlivé kusy sa ich prilepením nehýbu a tak nedochádza ani k treniu či obrusovaniu jednotlivých dielov medzi sebou. Nevznikajú tiež škáry. Prilepená podlaha je jednoducho spoľahlivou plochou, ktorá by mala byť čo najodolnejšia.
Ako si vybrať vhodné podlahové lepidlo? Sú nejaké pravidlá, ktoré treba dodržať?
Pri výbere parkiet či drevených podláh by sme sa nemali zameriavať len na ich vzhľad, ale mali by sme si všímať najmä ich vlastnosti. Dôležité sú predovšetkým kvalitatívne parametre ako mechanické a izolačné vlastnosti ale aj záťažová trieda. Tam, kde bude povrch extrémne namáhaný, musíme vyberať čo najkvalitnejšie parkety, inde stačí takzvaná zlatá stredná cesta. Nemali by sme sa však nechať zlákať príliš výhodnými ponukami, pretože v dlhodobom horizonte používania podláh by sme to mohli neskôr ľutovať. Dôležitý je potom aj samotný pracovný postup pokladania podlahy a materiály na ich uchytenie. Výber vhodného lepidla na podlahy je tiež jedným z kľúčových faktorov.
Aké lepidlá sú na lepenie podláh vhodné?
Na lepenie podlahových krytín, ale predovšetkým na lepenie drevených parkiet sú vhodné MS polymérne lepidlá (SMP, STP alebo hybridné lepidlá), ktoré pozostávajú zo silanom modifikovaných polymérov, s alebo bez zmäkčovadiel, plnív, vodu viažucich silanov a prísad.
Sú to jednozložkové lepidlá, ktoré reagujú s vlhkosťou zo vzduchu alebo okolitých materiálov, aby vytvorili veľmi stabilnú siloxánovú väzbu. Na tomto základe pracujú všetky MS-polymérne lepidlá. Existujú rozdiely v tvrdosti podľa vhodnosti ich použitia a aplikácie.
Vhodné sú napríklad tieto výrobky:

Parketové lepidlo X-Bond MS-K 530
- 1-zložkové MS-P lepidlo, pripravené na spracovanie
- na takmer všetky druhy parkiet
- žiadne prchavé látky (bez zmäkčovadiel)
- tvrdo-pružné parketové lepidlo
- žiadne negatívne interakcie s parketovými lakmi
- pri aplikácii sa nerozteká
- veľmi ľahko aplikovateľné
- rýchlo tuhnúce
- nízky obsah emisií - EC 1

Špeciálne lepidlo na dizajnové krytiny X-Bond MS-K 499
- 1-zložkové MS-P lepidlo, pripravené na spracovanie
- na takmer všetky druhy podlahových krytín
- žiadne prchavé látky (bez zmäkčovadiel)
- tvrdo-pružné lepidlo na podlahové krytiny
- pre vysoké tepelné a zvýšené vlhkostné zaťaženie
- pre interiér aj exteriér
- aj na nenasiakavé podklady
- nízky obsah emisií - EC 1 Plus
Aké sú výhody takýchto lepidiel a ako ich správne vyberať?
Lepidlá MS-P priľnú na takmer všetky podklady. Dajú sa použiť na sklenené, kovové, nesavé podkady ako napríklad dlaždice či obľúbené terrazzo. Ich výhodou je aj to, že netreba penetrovať podklad, ak neobsahuje prach a nečistoty. Nie sú žiadne obmedzenia na typy parkiet a preto sú vhodné pre takmer všetky štandardné typy parkiet.
MS-P lepidlá neobsahujú vodu, tým pádom nespôsobujú žiadne napúčanie dreva a tým pádom nevznikajú žiadne škáry. Neobsahujú ani rozpúšťadlá ktoré môžu spôsobovať chyby pri lakovaných drevených parketách.
Jeden kilogram MS-P lepidla je aj po 10 rokoch stále ten istý jeden kilogram, pretože v sebe obsahuje až 100% pevných častí a tým sa jeho štruktúra ani časom nemení. Sú odolné voči zvýšenej teplote, preto sa môžu bez problémov aplikovať aj na podklady s podlahovým kúrením.
Aké sú trendy v materiáloch na lepenie podláh? Boli kedysi lepidlá iné ako dnes?
V minulosti boli Lepidlá na parkety a podlahové krytiny prevažne na báze syntetických živíc často s obsahom organických rozpúšťadiel. Boli poväčšine dvojzložkové, čiže ich bolo treba pred aplikáciou zmiešať v požadovanom pomere aby došlo k vytvrdnutiu. Syntetické reakčné živice mali relatívne krátky čas spracovania po zmiešaní, ktorý sa zvyšujúcou teplotou ešte skracoval. Všetky tieto veci si vyžadovali dlhšiu a komplikovanejšiu prípravu a náročnejšie spracovanie.
Z ekologického hľadiska išlo o lepidlá ktoré zaťažovali životné prostredie a boli zdravotne závadné, čo nepriaznivo vplývalo na hlavne zdravie spracovateľov a tiež samotných užívateľov.
Súčasné trendy prihliadajú na ekologické zloženie bez negatívnych účinkov na životné prostredie a zdravie človeka. Zo spracovateľského hľadiska sa preferuje jednozložková forma materiálov pripravených na okamžité spracovanie, aby bola aplikácia čo najjednoduchšia. Ďalej sú to výrobky so širším uplatnením (napr. bez obmedzenia na všetky typy parkiet) s krátkou dobou schnutia a tvrdnutia, aby sa vylúčili dlhé technologické prestávky predlžujúce celkovú dobu realizácie podlahy. Čo sa týka zloženia, dochádza k ústupu od lepidiel s obsahom rozpúšťadiel a rovnako aj lepidiel zo syntetických reakčných živíc ako sú polyuretány a epoxidy, ktoré obsahujú jedovaté isokyanáty.
Súčasné predpisy a nariadenia určujú maximálny možný obsah prchavých organických zlúčenín v regulovaných stavebných výrobkoch. V súčasnosti sa hlavne pri lepení parkiet preferujú lepidlá zamerané na technológiu modifikovaných silánových polymérov, ktoré neobsahujú zmäkčovadlá, isokyanáty, silikóny a vodu. Sú to jednozložkové lepidlá, ktoré reagujú s vlhkosťou zo vzduchu alebo okolitých materiálov, aby vytvorili veľmi stabilnú siloxánovú väzbu.
Ak by sme to mali zhrnúť do pár slov, ide o tieto parametre:
Ekologickosť
Kvalita
Ekonomická výhodnosť
Je lepidlo zdravotne nezávadné? Dá sa využiť aj v domácnosti, ktorá má ekologické fungovanie? Ako postupovať pri jeho výbere a na čo si treba dávať pozor?
Všetky na trhu dostupné lepidlá musia spĺňať požiadavky na maximálny možný obsah prchavých organických zlúčenín a musí byť klasifikované ich nebezpečenstvo v súlade s nariadeniami ES. Ale aj v tomto množstve lepidiel je možné vybrať si to, ktoré obsahuje menej alebo skoro žiadne škodlivé látky. Pri výbere nám veľmi pomôže karta bezpečnostných údajov kde je výrobca povinný uvádzať nebezpečné látky obsiahnuté v lepidlách a súčasne aj výstražné a bezpečnostné upozornenia pri manipulácii, spracovaní a likvidácii týchto materiálov. V súčasnej dobe už výrobcovia uvádzajú aj v technických listoch prípadne na obaloch výrobkov ich šetrnosť k životnému prostrediu a zdraviu človeka cez rôzne piktogramy, ktoré deklarujú testovanie výrobkov nezávislými inštitúciami (napr. GEV Emicode a podobne).
Ak by ste mali záujem o bližšie informácie k produktom, cenám, systémovým riešeniam, či obhliadke Vašej stavby, kontaktujte nás na murexin@murexin.sk
Ste živnostník, realizátor, stavbár s IČO-om a chceli by ste využívať možnosť objednávania Murexin produktov ONLINE? ZAREGISTRUJTE SA. Budeme Vás kontaktovať.
Zdroj: Murexin