Betónové potery a riešenia ich najčastejších porúch
Pri rekonštrukcii, alebo aj pri novostavbách nastáva častá otázka aká bude podlaha? Drevená, plávajúca PVC, keramická dlažba, koberec? Nech vyberieme akúkoľvek nášľapnú vrstvu, vždy bude jej životnosť závislá od samotného podkladu, od poteru. Pri realizácii podlahy musíme brať veľký dôraz na podklad a to hlavne na trhliny, súdržnosť, rovinnosť.
V dnešnej dobe a s dnešnými dostupnými materiálmi
vieme vyriešiť všetky spomínané problémy bez väčšej námahy.
Poďme si to prejsť pekne postupne, začnime trhlinami. Hlavné a najčastejšie príčiny ich vzniku na poteroch sú hygrometrické zmrašťovanie, väčšie množstvo zámesovej vody, príliš veľa jemného kameniva v zmesi, viac pridaného spojiva pri príprave zmesi, neprerezanie kontrolných škár, dodatočné zhotovenie vyrovnávacej vrstvy bez použitia adhézneho mostíka.
Riešení vzniknutého problému je viac, všetko záleží od počtu a veľkosti trhlín a samozrejme aj od dilatačných celkov. Zamerajme sa v prvom rade na veľké trhliny. Ako ich vyriešiť? Odpoveď znie, veľmi jednoducho tzv. ,,ZOŠIJEME ICH".
1.
Otvoríme trhlinu pomocou ručnej uhlovej brúsky do tvaru písmena „V“. Následne narežeme mierne šikmo na smer trhliny zárezy, v rozostupoch 10 až 20 cm. Hĺbka zárezu musí byť min. 15 mm, dĺžka min. 18 cm.
2.
Následne odstránime z trhliny všetky prachové a nesúdržne časti priemyselným vysávačom.
3.
Podľa návodu si pripravíme patričnú reakčnú živicu. Pre menšie trhliny a malé zaťaženie volíme:
2K HOCO 24
2K SI 60
4.
Pomocou štetca trhlinu a zárezy dôkladne napenetrujeme pripravenou živicou.
5.
Do napenetrovaných zárezov vložíme spony a zatlačíme tak, aby boli zapustené min. 5 mm pod úrovňou povrchu (ideálne spodná ½ hrúbky vrstvy).
6.
Celú trhlinu aj so zárezmi zalejeme až po vrch živicou. Nadbytočnú živicu odstránime špachtľou alebo stierkou. Pri širších trhlinách môžeme živicu zahustiť jemným kremičitým pieskom. Priebežne živicu dolievame, aby bola až po vrch trhliny.
7.
Po vytvrdnutí živice zvyšky neprikotveného piesku povysávame.
Ďalším častým problémom pri betónových poteroch je ich drolivosť (nesúdržnosť). Ak je poter s týmto druhom defektu dodatočne vyrovnávaný maltami alebo nivelačnou hmotou, alebo sa priamo naň už inštalujú podlahové krytiny, hrozí viac než isté riziko ich oddelenia. Vyriešiť to vieme jednoducho a veľmi rýchlo s použitím hĺbkového penetračného náteru, ktorý jednak odprašní povrch, zjednotí nasiakavosť, ale to najdôležitejšie, spevni štruktúru poteru. Je na výber z viacero produktov v závislosti od účelu použitia, stupňa súdržnosti (respektíve nesúdržnosti) podkladu a prípadne následnej aplikovanej vrstvy:
- jednozložkové disperzie - Hĺbkový základ LF 1, Hĺbkový základ D7, Špeciálny adhézny mostík DX 9 = mierne spevnenie podladu, zrovnomernenie nasiakavosti
- epoxidové dvojzložkové impregnácie - Epoxidová impregnácia IH 16, Epoxidová živicová báza EP 70 BM (potrebné zasypanie kremičitým pieskom). = výrazné spevnenie podkladu , prípadne vytvorenie parozábrany, uzavretie pórov povrchu , zlepšenie prídržnosti následnej vrsty,
- modifikované silany - Silanová impregnácia MS-X 1= výrazné spevnenie podkladu , zlepšenie prídržnosti následnej vrsty
Aplikácia je pri všetkých typoch viac – menej rovnaká, musíme mať suchý podklad, zbavený prachu, mastnoty, olejov, tukov a iných nečistôt. Nanášanie na pripravený podklad sa odporúča rovnomerne penovým valčekom, treba sa vyhnúť tvorbe mlák.
Treba hlavne dodržať zásady aplikácie, pomery miešania a riedenia jednotlivých produktov a taktiež aj doby zrenia za optimálnych podmienok, ktoré sú vždy uvedené v technických listoch daných produktov.
Rovinnosť poterov je niekoľko stranová kapitola sama o sebe. Pokúsim sa to stručne zhrnúť do všeobecných zásad. Na vyrovnanie krivého podkladu sa používajú nivelačné hmoty rôzneho druhu, či už cementové, alebo sadrové. Vyberajú sa podľa toho, aká bude budúca prevádzka daného priestoru a samozrejme aj od skutkového stavu daného poteru a akú výšku musíme premostiť. Odporúča sa do priestorov s vlhkou prevádzkou (kúpeľne, technické miestnosti, garáže atď.) používať vždy cementové nivelačné hmoty ako napr. Nivelačná hmota ST 12, Nivelačná hmota ST 25, Nivelačná hmota Extrém NE 30.
Minimálna hrúbka nivelačnej hmoty je od cca 3 mm. Ak si situácia vyžaduje nivelačnú hmotu na priemyselnú podlahu s vysokým zaťažením je možné použiť nivelačnú hmotu Industrie FMI 50, ktorá je vyvinutá na prenos vyššieho zaťaženia. Ak nám horí termín je možné použiť rýchlu cementovú nivelačnú hmotu SL 52, ktorá je pochôdzna po cca 1hod., pokládka podlahovín je možná už po cca 1,5 hod. Pri riešení nerovnosti na terase v exteriéri je možné použiť exteriérovú cementovú nivelačnú hmotu FMA 30, ktorú je možné použiť až do hrúbky od 5 - 30 mm.
Je zaužívané pravidlo, ktoré sa určite oplatí dodržiavať a to na betónový poter použiť cementovú nivelačnú hmotu, alebo sadrovú a na anhydritový poter použiť vždy len sadrovú nivelačnú hmotu a to napr. Nivelačná hmota CA 20 alebo Nivelačná hmota CA 60. Výhody sadrových nivelačných hmôt sú v tom že sú odolnejšie na teplotné namáhanie a majú menšie pnutie (menšia pravdepodobnosť vzniku trhlín).
Aplikácia nivelačnej hmoty je pri každom type rovnaká,
myslím tým prípravu podkladu nie pomer vody pri zamiešaní, ten si treba vždy odsledovať
pri každe jednej nivelačnej hmote v technickom liste.
Podklad máme pripravený a napenetrovaný s hlbkovým penetračným náterom (viď, riadky vyššie). Po obvode miestnosti musia byť použité dilatačné pásky min hrúbky 5 mm a tak isto musia byť zachované všetky dilatačné celky, ktoré by nemali byť väčšie ako 40 m². Nivelačnú hmotu nasypte do čistej nádoby s predpísaným množstvom čistej studenej vody a rozmiešajte pomocou elektrického miešadla (cca 4 min.) pri nízkych otáčkach, aby sme do hmoty nenahnali veľa vzduchu a tým zamedzili vzniku bubliniek pri jej zretí. Po krátkej dobe odležania, cca 2-3 min., opäť krátko premiešajte a hneď vylievame.
Presne dodržujte predpísané množstvo zámesovej vody. Tekutú hmotu nalejte pokiaľ možno v jednom pracovnom kroku v požadovanej hrúbke vrstvy na podlahu a rovnomerne rozotrite s ozubenou stierkou. Ešte pred tuhnutím, hmotu odvzdušnite pomocou prevzdušňovacieho valca. Čas schnutia je závislý od podkladu, teploty a hrúbky vrstvy, pri hrúbke vrstvy 3 mm je to 24 - 36 hod., pri hrúbkach väčších pripočítajte na každý 1 mm 24 hod.
Pri nenasiakavých podkladoch sa doba vytvrdnutia predlžuje.
Optimálna teplota podkladu, vzduchu a materiálu: 15 – 25 °C.
Optimálna relatívna vlhkosť vzduchu je 40 % až 60 %.
Po vytvrdnutí nivelačnej hmoty sa prípadne nerovnosti prebrúsia, zbaví sa nečistôt a prachu. Podľa zvolenej finálnej nášľapnej vrstvy sa zvolí vhodný hĺbkový penetračný náter a môžeme pristúpiť ku kladeniu podlahy.
Zdroj: Murexin